Eskişehirliyiz.biz Ana Sayfa Eskişehir Apart Yurt Rehberi  
Üye Ol Üye Giriş
Eskişehir Forum Tartışma Platformu
www.eskisehirliyiz.biz
Ana Sayfa      

Forum

>yeni konu aç<  |  forum ana sayfa -- > Genel -- > Politika

>Yanıtla<
>Cevap Yaz
CHP’nin Eskişehir’de Büyükerşen’e ihtiyacı kalmamış
Yazar Mesaj
redd | Offline 1 Ekim 2010 Cuma 13:40  CHP’nin Eskişehir’de Büyükerşen’e ihtiyacı kalmamış
CHP’nin Eskişehir’de Büyükerşen’e ihtiyacı kalmamış brbrbrbrCHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir’de yapacağı mitingi dört gözle bekliyordum. Zira Eskişehir, tüm Türkiye’nin bir aynası gibi siyasetin nabzını yansıtıyordu.brbrBaştan şunu söylemekte fayda var ki Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP’li seçmene, teşkilat mensuplarına bir hareket gelmiş. Bunun en önemli sebebi Kılıçdaroğlu’nun kişiliği değil, CHP’de ölene kadar genel başkan olarak kalacağı sanılmaya başlanan ve kendisinden artık bıkılan Deniz Baykal’dan kurtulmanın verdiği dinginlik. brbrCHP, özellikle AK Parti’ye karşı siyaseten ezildi; seçim meydanlarında da sandıklarda da bozguna uğradı yıllarca. CHP tabanında da ezilmişliğin izlerini görmek pekala mümkündü. Ancak şimdi o siyaseten ezilmiş taban Kılıçdaroğlu ile yeni bir heyecan dalgası yakalamış gözüküyor.brbrBu tabloyu dün Odunpazarı Meydanı’nda müşahede ettim 70-80 dakika. Mitinge tramvay ile gittim. Tramvayda CHP il eski Başkanı Sayın Abdülkadir Adar ile karşılaştım. Çarşı Durağı’ndan bindiler. Yanında CHP’li bir genç vardı. O genç 100 kişiyle konuştuğunu ve konuştukları kişilerin hemen hepsinde müthiş bir Kılıçdaroğlu coşkusu, heyecanı gördüğünü söylüyordu. Bir ara sohbetten kaldırdı Sayın Adar başını ve “Sezai sen ne diyorsun bu duruma?” dedi.brbrBen de “CHP tabanında yeni bir genel başkanın heyecanının yaşandığını, bu heyecan sürdüğü müddetçe CHP’deki yükselişin süreceğini, heyecanın bittiği yerde CHP’de oyların geriye doğru gideceğini” ifade ettim. (Bilmiyorum iyi mi ettim. Sayın Adar hiç tepki vermedi de!)brbrOdunpazarı Meydanı’na vardığımda mitingin başlama saatine 20 dakika kadar süre ve hayal kırıklığına neden olabilecek bir kalabalık vardı. Miting saati gelip çattığında kalabalık biraz daha arttı.brbrGazeteciler kendi aralarında Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir’e geldiğini ve bir petrol tesisinde dinlendiğini konuşuyorlardı. Hava parçalı bulutlu idi; bu bir avantaj sayılırdı. brbrKılıçdaroğlu, gelmeden önce meydandakilere bol bol Kılıçdaroğlu şarkısı dinletildi. Doğrusu Kılıçdaroğlu’na iyi bir şarkı yapmışlar. Sanatsal olarak söz ve müziği hoşuma gitti. AK Parti seçim müziklerinde birlik ve kardeşliğe sık sık vurgu yaparken CHP şahısları ön plana çıkarıyordu. brbrKılıçdaroğlu meydana geldiğinde saat 15:07’yi gösteriyordu. Bu, mitingin, ilanlarda belirtilen saatten yaklaşık olarak 40 dakika sonra başlayacağı anlamına geliyordu. Ben hava çok sıcak olursa 16:00 gibi başlatılacağını yazmıştım. Ancak gökyüzünün büyük bölümünü bulutlar, meydanı CHP’liler kaplamıştı; miting başlayabilirdi!brbrKılıçdaroğlu’na karşı CHP tabanında çok sıcak bir ilgi ve alaka var. Ancak daha önce ifade ettiğim bu ilginin esasını Kılıçdaroğlu’nun kendisi, bilgisi, kültürü, kişiliği ve liderliği değil, Deniz Baykal’dan kurtulmanın verdiği heyecan oluşturuyor. Deniz Baykal’ın yerine kim gelirse gelsin CHP tabanı, yeni bir umut olarak görüp alkışlayacak, peşinden gidecekti. Hatta genel başkan Önder Sav olsa bile benzer bir heyecana sebep olabilirdi!brbrDaha önce Odunpazarı Meydanı’nda yapılan mitinglere baktığımda Kılıçdaroğlu’nun mitinginin umduğumdan daha iyi geçtiğini söyleyebilirim. Eskişehir insanı siyasi parti liderlerinin açık hava toplantılarına çok fazla ilgi göstermiyorlar. Bu gerçeği bir kenarda tutarak bir değerlendirmede bulunmak gerekirse; Kılıçdaroğlu’na yurdun her yerinde gösterilen ilgi Eskişehir’de de gösterildi. brbrMiting alanına, yelkenleri medya tarafından şişirilen, CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek için gelen birçok insan vardı. Ancak dikkatimi çekti, Kılıçdaroğlu’nu otobüsün üstüne çıktığı zaman elleri patlayana kadar alkışlayanların bir kısmı Kılıçdaroğlu konuşmaya başladıktan hemen sonra miting alanından ayrılmaya başladılar. Kılıçdaroğlu’na olan ilgi ve merak, anladığım kadarı ile konuşmalarına, vermek istediği mesajlara karşı yok.brbrAslına bakarsanız CHP tabanının şu an itibariyle Kılıçdaroğlu’nun ne söylediğine çok fazla dikkat ettiğini düşünmüyorum. CHP tabanı, partilerinin seçimlerde arzu edilen bir oy oranına kavuşamamış olmasından dolayı yaşadığı sıkıntıyı şimdi iktidar olma ümidi ile değiştiriyor. Bunun doğal sonucu olarak da eline CHP bayrağını alan Kılıçdaroğlu’nun mitingine koşuyor.brbrKılıçdaroğlu’nun mitingine Eskişehir’deki ilgiyi beklediğimin üstünde bulduğumu söylemiştim. Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanı olmasından sonra MHP’de başlayan erime sürer ve MHP oyları bu hızda CHP’ye akmaya devam ederse CHP, Eskişehir’de 3 milletvekili çıkarır. Diğer 3 milletvekilini de muhtemelen AK Parti alır. Diğer partiler ya Türkiye genelinde barajı aşamadıkları için ya da Eskişehir’de yeterli oyu alamadıkları için milletvekili çıkaramazlar. (Bu durum seçimlere kadar değişebilir ancak bugün benim algılamam böyle)brbrDünkü tabloya baktığımızda CHP’nin Eskişehir’de bir canlanma sürecine girdiğini ve seçimlerde Yılmaz Büyükerşen’in getireceği oylara ihtiyaç duymayacağını söyleyebiliriz. CHP yönetimi, özellikle de Sayın Önder Sav bu tabloyu aynı şekilde okuduğu takdirde Büyükerşen’in CHP’ye geçmesinin zorlaşacağını söylemek pekala mümkün. brbrÇünkü CHP’liler, Büyükerşen’in CHP’ye geçmesini ve kendileri gibi partilerine hizmet etmesini ve ancak ondan sonra partilerinden milletvekili seçilmesini istiyorlar. Çünkü CHP tabanı ve özellikle CHP teşkilatı, kim olursa olsun herhangi bir insanın paraşütle inip vekil ya da bakan yapılmasını istemiyorlar.brbrCHP’nin dünkü mitingine gösterilen ilgi Büyükerşen’in elini zayıflatacaktır. Kılıçdaroğlu, Eskişehir’de bundan sonra yapacağı hiçbir mitingde bu kadar kalabalık toplayamayacaktırbr 
Yazar Mesaj
point | Offline 1 Ekim 2010 Cuma 17:09  kılıçdaroğlunun gazı sandığa gidene kadardı :)
Kendisi hayır hayır diye dolandı ama gel gelelim kendisi hayır diyemedi.

sanırım bu yazıyı yazan arkadas refedandum öncesinde yazmıs bunları.

Büyükersene kalırsanız eskisehirde %54 hayır çıkması büyükersenin basarısıymıs. yazanlara bakarsanız chp nin görünüyor gibi..

Ancak su bir gerçek yılmaz büyükersen chp ye asla geçmeyecek. geçmeye cesaret edebileceği bir yer değil. Onun için dsp biliçmis kaftan. bu anlamda dsp amatör lig takımı havasında. teknik direktöründen tutunda oyuncularına ve seyircisine kadar durum böyle. Ancak chp süperlig takımı. Orada oynamak için ise cesaret gerekli. Çünkü orada formayı giymek isteyen çok kişi var. Bunlarda hiç oyle hafif alınacak rakipler değil. Onun için chp ye geçip kendini bu yastan sonra böyle bir zora sokmayı düsünmediği açık.

Yoksa simdiye kadar zaten çoktan geçerdi. Kaldıki hem ilk seçildiğinde, hemde ikinci seçildiğinde CHP nin sayesinde seçildiğini o da çok iyi biliyor.

Geçen seçimlerde de son dakikaya kadar chp yi oyaladı ve ortaya ben siyaset üstüyüm maskesini atarak dsp yi nötür bir siyaset yaptığı için bırakmayacağını chp ye geçerse oy kaybedeceğini söyledi.

Kesinlikle chp özelliklede hedeflerde ortalıkta konusulduğu gibi vekillik ve daha fazlası var ise ciddi anlamda bol gelecektir. Çünkü ordaki o yarısta öyle dedğim gibi yenilir yutulur rakipler yok..

dsp ye devam.. belki daha önceden planladığı gibi özel bir üniversite acılmasını sağlayıp ömrünün geri kalanını yine rektör olarak da geçirebilir. Zira böyle bir beklenti ve çalısma içinde olduğu daha öncedende sıkca konusuluyordu.

Ama suda bir gerçek doğam 1936 yaş suan 74..  
>Yanıtla<
>Cevap Yaz

online ziyaretçi: 930
online üye: 0

Telif hakkı saklıdır © 2000-2024 Eskişehir Reklam
Eskişehirliyiz.biz Anasayfa | Giris Sayfan Yap | Sık kullanılanlara ekle| WebMaster Kodu | İletişim  
eskişehir

eskisehir@eskisehirreklam.com